بچتون در مدرسه با مشکل روبه روست؟ از روخوانی، نوشتن انشاء یا حل تمرینای ریاضی می ترسه؟ همه بچه ها بعضی وقتا در انجام تکالیف مدرسه به مشکل برمی خورند، اما اگه یادگیری کودکی به طور دائمی در بخش ی به خصوصی با سختی همراهه میشه به مشکلات یادگیری مشکوک شد. وقتی درباره مشکلات یادگیری اطلاعات کسب کنین می تونین اطمینان پیدا کنین که بچتون واسه شکست دادن رقابتای کلاس درس و موفقیت در زندگی کمک مناسب رو دریافت می کنه.

کودکی-نام-تصویر

 

مشکل یادگیری چیه؟

مشکل یادگیری یا ناتوانی یادگیری، نام کلی ایه که طیف بزرگی از مشکلات یادگیری رو شامل می شه. مشکل یادگیری به معنای مشکل در هوش یا انگیزه نیس. کودکان دچار مشکل یادگیری تنبل یا کودن نیستن، واقعا بیشتر اونا به اندازه بقیه باهوش هستن و فقط مغزشون به روش متفاوتی عمل می کنه. این فرقا در مغز در نحوه ی دریافت و جدا سازی و بررسی اطلاعات این کودکان اثر می ذاره.

به زبون ساده، کودکان و بزرگسالانی که به مشکل یادگیری دچارند متفاوت از بقیه می بینن، می شنون و درک می کنن. اونا واسه همین در یادگیری اطلاعات و مهارتای تازه یا اجرا یاد گرفته هاشون با مشکل روبرو می شن. شایع ترین شکلای مختلف مشکلات یادگیری عبارت ان از: اِشکال در خوندن، نوشتن، ریاضیات، استدلال، گوش کردن و حرف زدن.

کودکان دچار مشکلات یادگیری می تونن موفق باشن

روبرو شدن با این احتمال که بچتون دچار مشکل یادگیری باشه سخته. ممکنه فکر کنین که با وجود این مشکل آینده اون چیجوری هستش؟ یا چه جوری باید از پس مدرسه بربیاید؟ ممکنه نگران باشین که به دلیل این مشکل به بچتون برچسب «کُندذهن» بخورد یا به مدارس کودکان استثنایی معرفی شه.

چیزی که در این بین مهمه اینه که به یاد داشته باشین بیشتر کودکان دچار مشکل یادگیری به اندازه بقیه باهوش هستن، فقط لازمه آموزش اونا به نحوی باشه که با روش یادگیری مختصِ اونا موافقت داشته باشه. به عنوان والدین اینجور کودکانی لازمه درباره این مشکلات کلا و درباره مشکل بچتون به طور خاص بخونین تا بتونین در راه موفقیت تحصیلی، اونو کمک کنین.

علائم و نشونه های مشکلات و ناتواناییای یادگیری

اگه شک دارین، معطل نکنین. اگه احتمال میدید مشکلات یادگیری بچتون نیاز به رسیدگی خاص داره لطفا واسه دریافت کمک دست دست نکنین. در روبرو شدن با مشکل یادگیری هرچه سریع تر اقدام کنین شانس اینکه بچتون بتونه به بیشترین حد پتانسیل هاش دست پیدا کنه رو بالاتر بردید.

مشکلات یادگیری در هر کودک به شکل خاصی خود رو نشون می ده. یک کودک ممکنه واسه خوندن و هجی کردن مشکل داشته باشه، در حالیکه دیگری عاشق کتابه اما در درک ریاضیات مشکل داره. کودکی دیگر هم ممکنه واسه درک چیزی که بقیه میگن یا مکالمها مشکل داشته باشه. مشکلات یادگیری فرق بسیاری با هم دارن اما همه جزئی از مشکلات یادگیری هستن.

تشخیص مشکل یادگیری همیشه هم کار ساده ای نیس و به دلیل گستردگی شکلای مختلف اون، هیچ نشونه یا علامت واضحی که مدرکی مربوط به یک مشکل باشه نمیشه معرفی کرد. با اینکه، در هر سنی مشاهده و بروز بعضی نشونه ها عادی تره که اگه درباره اونا آگاهی داشته باشین می تونین به سرعت متوجه ی احتمال مشکل یادگیری بچتون بشین و به سرعت واسه کمک گرفتن اقدام کنین.

علائم و نشونه های مشکلات یادگیری در سنای پیش از مدرسه

وجود مشکل…

 • در تلفظ کردن کلمات
 • در یافتن واژه مناسب
 • در بازی کلمات هم قافیه (سر، در، پر)
 • در یادگیری حروف الفبا، اعداد، رنگا، اشکال، روزهای هفته
 • در پیگیری دستورالعملا و در آموختن روال کارا
 • در به دست گرفتن مداد، ماژیک و قیچی یا وجود اشکال در رنگ کردن تصاویر بدون بیرون زدن از خط
 • در کار با دکمه، زیپ، قزن و یادگیری بستن بند کفشا

علائم و نشونه های مشکلات یادگیری در سنای ۵ تا ۹ سال

 • درک رابطه موجود بین حروف و صداها براش سخته.
 • در ترکیب اصوات واسه تولید کلمات با مشکل روبروه.
 • موقع خوندن کلمات ساده دچار سردرگمی می شه.
 • به طور دائم غلطای املایی داشته و روخوانی اون پُراشکاله.
 • در یادگیری مفاهیم پایه ای ریاضیات مشکل داره.
 • در خوندن ساعت و حفظ کردن ترتیب و پشت سر هما راحت نیس.
 • در یادگیری مهارتای جدید کُنده.

علائم و نشونه های مشکلات یادگیری در سنای ۱۰ تا ۱۳ سال

 • در درک مطلبی که خوندهه یا مهارتای ریاضی ضعف داره.
 • در پاسخگویی به سوالات بازپاسخ (سوالاتی هستن که بر خلاف سوالات تستی یا بله و نه باید جواب اونا رو خود دانش آموز به خاطر بیاره) مشکل داره.
 • در پاسخگویی به سوالات مربوط به لغات با مشکل روبروه.
 • خوندن و نوشتن رو دوست نداره و از روخوانی با صدای بلند پرهیز می کنه.
 • در یک متن واحد یک کلمه رو به روشای متفاوتی تلفظ می کنه.
 • مهارتای منظم ضعیفی داره ( تخت خواب، تکالیف مدرسه و میز اون بی نظم و نامرتب هستن).
 • در دنبال کردن بحثای کلاسی و بیان نظرات خود با سختی روبروه.
 • دست خط بدی داره.

واسه تشخیص مشکلات یادگیری دقت به مراحل طبیعی رشد کودکان پیش از ورود به دبستان بسیار با اهمیته. یافتن زودهنگام فرق بین کودک با بقیه، می تونه نشونه ای از ناتواناییای یادگیری باشه و اصلاح مشکلاتی که سریع تر تشخیص داده شن راحت تر هستش.

ممکنه تا زمانی که کودک به سنای بالاتر می رسه، تاخیر در مراحل رشد به عنوان علامت مشکل یادگیری در نظر گرفته نشه. اما اگه شما وقتی بچتون کوچکه متوجه این علائم باشین، می تونین دخالت رو زودتر شروع کنین. شما بهتر از همه بچتون رو می شناسین، پس بدونین اگه احتمال میدید مشکلی هست از انجام آزمایش ضرر نخواهید کرد. می تونین از دکتر کودکان خواسته کنین نمودار رشد کودک رو در اختیار شما بذاره تا بتونین راه رشد اونو از نظر طبیعی بودن بررسی کنین.

مشکل در خوندن، نوشتن و ریاضیات

مشکلات یادگیری معمولا طبق مهارتای مربوط به تحصیل طبقه بندی می شن. مشکلات یادگیری در مورد کودکی که به مدرسه میره معمولا دور خوندن، نوشتن یا ریاضیات دور می زنه.

مشکل یادگیری در خوندن (نارساخوانی) (dyslexia)

مشکل یادگیری خوانشی دو نوع متفاوت داره. مشکل بنیادی در خوندن، وقتیه که فرد واسه درک رابطه موجود بین اصوات، حروف و کلمات با مشکل روبروه و مشکل در درک مطلب، زمانی رخ می ده که فرد واسه درک مطلب بین خوندن کلمات، عبارات و پاراگرافا با مشکل روبرو باشه.

علائم مشکل خوندن شامل مشکل داشتن با:

 • شناسایی حروف و کلمات
 • فهمیدن کلمات و معنی
 • سرعت خوندن و روان بودن
 • و مهارتای کلی با واژگانه.

مشکل یادگیری در ریاضیات (dyscalculia)

مشکل یادگیری ریاضی بسته به توانایی و ضعف کودک در بقیه زمینه ها به شکلای بسیار مختلفی بروز پیدا می کنه. توانایی ریاضی کودک با توجه به بقیه مشکلا و اِشکالات تحت اثر قرار میگیره. مشکل در زبون آموزی، مشکلات دیداری یا مشکل در ترتیب گذاری، حافظه یا سازماندهی همه به شکلای متفاوتی بر مشکل ریاضی فرد اثر می ذارن.

کودکی که دچار مشکل اساسی ریاضیاته ممکنه با به خاطرسپردن و سازماندهی اعداد، علامتای ریاضی و قوانین اعداد (مثل:۱۰=۵+۵ یا ۲۵=۵ ×۵) مشکل داشته باشه. این کودکان ممکنه با قوانین شمارش اعداد (مثل شمارش دوتایی …۲،۴،۶یا پنج تایی …۵،۱۰،۱۵) یا خوندن ساعت راحت نباشن.

مشکلات یادگیری در نوشتن (dysgraphia)

مشکل نوشتن می تونه شامل عمل فیزیکی نوشتن یا عمل ذهنیِ درک و آمیختن اطلاعات با همدیگه باشه. مشکل اساسی نوشتاری مربوط به اِشکال در شکل دادن فیزیکی به کلمات و حروف روی کاغذه. در مشکل بیانی نوشتاری فرد در سازماندهی به افکار واسه انتقال دادن به روی کاغذ دچار اِشکاله.

نشونه های ناتوانی در نوشتن دور عمل نوشتن دور می زنه. این نشونه ها شامل مشکلاتی با:

 • منظم بودن و ثبات نوشتاری
 • کپی بدون اشکال حروف و کلمات
 • ثبات در املای یک کلمه
 • سازماندهی و ترتیب نوشتن

شکلای مختلف دیگر مشکل و ناتوانی یادگیری

خوندن، نوشتن و ریاضیات تنها مهارتایی نیستن که تحت اثر مشکل یاگیری قرار می گیرن. شکلای مختلف دیگر مشکل یادگیری می تونه شامل مشکلات حرکتی (در حرکت یا هماهنگی)، فهم زبون شفاهی، تمیز دادن اصوات از هم، و تفسیر اطلاعات دیداری باشه.

ناتوانی یادگیری در مهارتای حرکتی (dyspraxia)

مشکلات حرکتی مربوط به اختلالاتی در حرکت و هماهنگی هستن، چه این مشکلات در مهارتای حرکتی ظریف (بریدن، نوشتن) باشه چه در مهارتای حرکتی بزرگ (دویدن، پریدن). بعضی وقتا از ناتوانی حرکتی به عنوان یک مشکل «برون داد» یاد می شه؛ برون داد به اطلاعات خروجی از مغز اشاره داره که مغز فرد واسه دویدن، پریدن، نوشتن یا بُریدن به اندامای مربوط می فرستد تا این اعمال انجام شن.

وجود مشکل در مهارتای فیزیکی ای که به هماهنگی دست با چشم نیاز دارن، مثل به دست گرفتن مداد و بستن دکمه های پیراهن مثل علائم نشون دهنده ی ناتوانی حرکتی در کودکانه.

ناتوانی یادگیری زبون (aphasia/dysphasia)

توانایی درک یا تولید زبون شفاهی در این مشکل تحت اثر قرار میگیره. زبون هم یک برون داده چون به سازماندهی افکار در مغز و انتخاب کلمه درست، واسه بیان شفاهی چیزی یا ایجاد رابطه با کسی، نیاز داره.

علائم مشکلات یادگیری زبون شامل اختلالاتی در مهارت زبون گفتاری، مثل توانایی تعریف دوباره یک داستان و روانی کلام، توانایی درک معنای کلمات، جایگاه دستوری کلمه، دستورالعملا و غیرهه.

اهمیت چشم و گوش در مشکلات پردازش شنیداری یا دیداری

چشما و گوشا وسیله ساده انتقال اطلاعات به مغز هستن، این فرایند رو بعضی وقتا «درون داد» می گن. اگه هر یک از این دو درست کار نکنن، می تونن روی یادگیری اثر منفی بذارن.

مشکل پردازش شنیداری: کارشناسان قدرت شنوایی خوب رو در زبون تخصصی مهارتای «پردازش شنیداری» یا «زبون دریافتی» می گن. درست شنیدن اثر مهمی روی توانایی خوندن، نوشتن و هجی کردن داره. نبود توانایی در تشخیص فرقای ظریف بین صداها یا شنیدن صداها با سرعتی کندتر یا تندتر، بیان کلمات و درک مفاهیم پایه ای خوندن و نوشتن رو سخت می کنه.

مشکل پردازش دیداری:

متخصصین از کاری که چشم انجام می ده به عنوان «پردازش دیداری» یاد می کنن. مشکل در درک دیداری شامل نبود تشخیص فرقای ظریف در اشکال، برعکس کردن حروف یا اعداد (آیینه نویسی)، جاانداختن کلمات، جاانداختن خطوط، درک غلط عمق یا فاصله، و وجود مشکل در هماهنگی بین دست با چشما ست. درک بینایی می تونه بر مهارتای حرکتی بزرگ و ظریف، خوندن و درک متن، و ریاضیات اثر بزاره.

پول-نام-تصویر

خلاصه ای از شکلای مختلف عادی ناتواناییای یادگیری
مشکل یادگیری در خوندن (دیسلکسیا) مشکل در خوندن اشکال در خوندن، نوشتن، هجی کردن (املاء)، حرف زدن
مشکل یادگیری در ریاضیات (دیسکلکولیا) مشکل در ریاضیات اشکال در حل کردن مسائل ریاضی، خوندن ساعت، استفاده از پول
مشکل یادگیری در نوشتن (دیسگرافیا) مشکل در نوشتن دست خط بد، اشکال در املاء، سازماندهی به نظرات
ناتوانی یادگیری در مهارتای حرکتی (دیسپرکسیا) مشکل در کامل کردن حواس، مشکل در مهارتای حرکتی ظریف اشکال در هماهنگی دست و چشم، تعادل، تندوتیزی در انجام کار با دست
ناتوانی یادگیری زبون (دیسفازیا/آفازیا) مشکل با زبون اشکال در درک زبون شفاهی، ضعف در درک متن هنگام روخوانی
مشکل پردازش شنوایی اشکال در شنیدن فرق بین اصوات اشکال در خوندن، درک متن و زبون
مشکل پردازش بینایی اشکال در درک معنایی اطلاعات دیداری اشکال در خوندن، ریاضیات، کار با نقشه، جداول، نمادها و عکسا
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   همه چیز درباره ورزش بعد از زایمون 

بقیه اختلالاتی که بر یادگیری اثرگذارند

مشکل در مدرسه همیشه به دلیل مشکلات یادگیری به وجود نمیاد. بعضی وقتا اضطراب، افسردگی، اتفاقات استرس زا، ترومای عاطفی و شرایط دیگری وجود دارن که روی تمرکز کودک اثر می ذارن و یادگیری رو بیشتر به یک رقابت تبدیل می کنن. ، مشکل کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) و اُتیسم بعضی وقتا به همراه مشکلات یادگیری وجود دارن یا اینکه با اونا اشتباه گرفته می شن.

 • مشکل مشکلِ توجه و بیش فعالی (ADHD)

در حالی که جز مشکلات یادگیری به حساب نمیاد، به طور قطع یادگیری رو تحت اثر قرار می ده. کودکانی که به مشکلِ توجه و بیش فعالی دچارند در آروم گرفتن روی صندلی، حفظ تمرکز، دنبال کردن دستورالعملا، منظم و سازماندهی شده عمل کردن و انجام دادن تکالیف مدرسه مشکل دارن.

 • اُتیسم

اتیسم و آسپرگر هر دو جزو مشکلات گسترده رشدی هستن. کودکان گرفتار به این دو مریضی در رسیدن به سطح مطلوبی از مهارتای تحصیلی با مشکل روبرو ان. کودکان گرفتار به مشکلات طیف اتیسم ممکنه در ایجاد رابطه، درک زبون بدن، یادگیری مهارتای پایه، پیدا کردن دوست و ایجاد تماس چشمی مشکل داشته باشن.

امیدایی در مورد مشکلات یادگیری: مغز می تونه تغییر کنه

درک کارکرد مغز چیجوری به ما در روبرو شدن با مشکل یادگیری کمک می کنه

مغز رو مثل خطوط ارتباطی تلفن در نظر بگیرین، وجود مشکل در سیم کشی ارتباطات عادی رو دچار مشکل کرده و انتقال اطلاعات رو به کاری سخت تبدیل می کنه. اگه خطوط تلفن در بخش خاصی از شهر دچار اشکال شده باشه، مخابرات می تونه مشکل رو با سیم کشی دوباره حل کنه.

مثل با مثال بالا، تحت شرایط مناسب یادگیری، مغز قادر هستش با شکل دادن دوباره ارتباطات سلولای مغزی خود رو از نو سازمان بده. این ارتباطات تازه مهارتایی مثل خوندن و نوشتن رو ساده می کنن؛ مهارتایی که با ارتباطات مغزی سابق واسه فرد سخت بودن.

پیشرفت علمی بزرگی در شناسایی نحوه ی کارکرد مغز بوجود اومده. «انعطاف پذیری مغزی» یکی از یافته های مهم علمیه که امیدای تازه ای رو درباره مشکلات و ناتواناییای یادگیری به وجود آورده. انعطاف پذیری مغز به توانایی طبیعی و نا تموم مغز واسه تغییر اشاره داره. مغز می تونه در طول زندگی فرد و در جواب به تجربیات و یادگیریا، سلولا و ارتباطات عصبی جدید بسازه.

این یافته ی علمی به ایجاد درمانای پیشگامانه ای واسه مشکلات یادگیری منجر شده که از توانایی مغز واسه تغییر بهره بردن. برنامه های خلاقانه آموزشی واسه شناسایی و تقویت بخشای ضعیف شناختی از تمرینای هدفمند استفاده می کنن. مثلا در مورد کودکانی که در تمیز و تشخیص صداهای یک کلمه مشکل دارن، برنامه های کامپیوتری ای وجود دارن که سرعت بیان کلمه رو پایین میارن تا کودک متوجه کلمه بشه و کم کم سرعت درک لغات اون بهبود پیدا کنه.

انعطاف پذیری مغز واسه تموم علم آموزان دچار مشکل یادگیری امیدایی رو جفت و جور آورده. تحقیقات بعدی می تونه به یافتن درمانای تازه ای منتهی شه که به جای تکیه ی صرف به راه حلای جبرانی واسه خنثی کردن این ضعفا، راهی واسه درمان دلیل اصلی مشکلات یادگیری پیدا کنن.

تشخیص و بررسی مشکلات و ناتواناییای یادگیری

با توجه به چیزی که تا کنون یاد گرفتین میدونید که تشخیص این مشکلات همیشه هم ساده نیس. با حدس و فکر فکر نکنین که میدونید مشکل بچتون چیه، حتی اگه علائم روشن به نظر می رسه. مهمه که واسه معاینه و امتحان بچتون به وسیله فردی حرفه ای و دارای صلاحیت اقدام کنین.

اگه فکر می کنین مشکلی هست به حس خود اعتماد کنین. اگه می ببینن معلم یا دکتر نگرانی شما رو کم اهمیت می دونه نظر متخصص دیگری رو جویا شید. اگه می ببینن بچتون در مدرسه و واسه یادگیری در تقلاست به هیچکی اجازه ندین به شما بگه: «بنشین و ببین چه می شه» یا «نگران نباش». مشکل بچه شما چه به دلیل مشکل یادگیری یا دلیلی دیگر نیازمند مداخلهه. بدونین که اگه مشکل رو جدی بگیرین و پیگیری کنین انجام دهنده خطا نخواهید شد.

به یاد داشته باشین پیدا کردن متخصصی که بتونه به شما کمک کنه زمان و سعی لازم داره. بعضی وقتا حتی متخصصین هم مشکلات یادگیری رو با ADHD و یا مشکلات رفتاری دیگر اشتباه می گیرن. پس ممکنه لازم باشه با بیشتر از یک متخصص ملاقات کنین.

در این بین سعی کنین صبر خود رو حفظ کنین و به یاد داشته باشین که همیشه جواب واضحی دریافت نخواهید کرد. بیشتر از حد خود رو درگیر این نکنین که دکترها نام خاصی واسه مشکل بچتون به شما بدن. این بخش رو به متخصصین واگذار کنین. به جای اون روی کارایی تمرکز کنین که می تونین واسه حمایت از بچتون انجام بدین تا پاسخگوی علائم خاص اون باشه.

مراحل تشخیص و تست مشکلات یادگیری

تشخیص مشکل یادگیری یک مراحل چندمرحله ایه که شامل آزمایش، گرفتن تاریخچه و مشاهده به وسیله یک متخصص تعلیم دیده می شه. پیدا کردن یک متخصص قابل اطمینان در این مرحله مهمه، اول از مدرسه ی بچتون شروع کنین و اگه اونا کسی رو سراغ نداشتن از دکتر خانوادگی تون یا از دوستان و آشنایانی که با موفقیت تونسته ان با مشکل یادگیری روبرو شن سراغ متخصص مطمئنی رو بگیرین.

افراد متخصص که در بخش تشخیص مشکل یادگیری فعالیت می کنن عبارتند از:

 • روانشناس بالینی با تخصص کودکان
 • فوق تخصص روانپزشکی کودکان
 • روانشناس رشد
 • متخصص روانسنجی
 • متخصص کاردرمانی (مشکلات حسی که می تونه باعث مشکل یادگیری شه رو بررسی می کنه.)
 • متخصص گفتاردرمانی

بعضی وقتا چند متخصص به شکل تیمی سعی می کنن به تشخیص درست، دست پیدا کنن. اونا ممکنه از معلم کودک اطلاعات بگیرن. بعد از تشخیص، کارشناسان می تونن کودک رو واسه دریافت آموزشای ویژه یا گفتاردرمانی به شکل سیستم مدرسه فعلی برگشت دهند.

اگه مدارس معمولی نتونن نیازای کودک رو جواب بدن یک مدرسه ی خصوصی که در مورد مشکلات یادگیری تخصص داره می تونه جانشین مناسبی باشه. واسه کسب اطلاعات درباره این مدارس به اداره آموزش و پرورش شهر خود مراجعه کنین.

اصطلاحات اختصاصی کارکرد مغز

کامل سازی از نظر کارشناسان مشکل یادگیری دارای اهمیته. کامل سازی یعنی درک اطلاعاتی که به مغز رسیده که شامل سه مرحله می شه:

 • ترتیب گذاری: یعنی قرار دادن اطلاعات در کنار هم با ترتیبی درست
 • خیال: یعنی درک اطلاعات دریافتی
 • سازماندهی: یعنی توانایی مغز در استفاده از اطلاعات واسه شکل دادن به افکاری تکمیل شده

هر سه ی این مراحل مهم هستن و بچه شما ممکنه در هر کدوم از اونا ضعفی داشته باشه که باعث مشکل یادگیری در اون شده. مثلا در ریاضیات، ترتیب گذاری (توانایی به ترتیب قرار دادن موارد) واسه یادگیری شمارش اعداد و ضرب همین طور واسه یادگیری الفبا یا ماه های سال مهمه. خیال و سازماندهی هم مثل ترتیب گذاری در تعداد خیلی از مهارت ها و تواناییای آموزشی نقش دارن. اگه یکی از فعالیتای مغزی به درستی صورت نگیرد مانعی بر سر راه یادگیری هستش.

دریافت کمک واسه کودکان دچار مشکل یادگیری

وقتی صحبت بر سر مشکلات یادگیری باشه همیشه آسون نیس که بدونین چه کاری انجام بدین و از کجا کمک مناسب رو دریافت کنین. مراجعه به متخصصی که بتونه با دقت مشکل رو تشخیص بده کار واقعا مهمیه. از طرفی شما باید با مدرسه واسه جفت و جور کردن اصلاحات و امکانات ویژه ی تحصیلی واسه بچتون همکاری کنین. اما از نقش خودتون واسه کمک به بچتون غافل نشید. شما بهتر از هر کسی اونو می شناسین، پس واسه بررسی انتخابایی که دارین، کسب آگاهی درباره درمانا و خدمات جدید و همراهی در آموزش بچتون پیش قدم باشین.

اطلاعات دقیق راجبه مشکل یادگیری بچتون کسب کنین

درباره نوع اختلالی که بچتون با اون روبرو شدن بخونین و بیشتر بدونین. بدونین مشکل خاص اون چیجوری بر یادگیری اثر می ذاره و چه مهارتای شناختیِ مغز در اون موثر ان. اگه زمینه مشکل یادگیری اونو بدونین می تونین تکنیکای یادگیری رو راحت تر آزمایش بزنین.

درباره درمانا، خدمات و تئوریای جدید تحقیق کنین

در کنار کسب آگاهی راجبه نوع اختلالی که بچتون با اون روبرو شدن، درباره مفیدترین درمانای موجود آگاهی کسب کنین. این کار کمک می کنه تا بتونین در مدرسه حمایت کننده بچتون و دنبال کننده ی درمان اون در خونه باشین.

درمانا و خدمات رو در خونه هم ادامه بدین

حتی اگه مدرسه امکانات لازم واسه درمان مشکل یادگیری بچه شما رو به طور مطلوب جفت و جور نمی کنه، شما می تونین این امکانات رو خودتون در خونه یا با کمک یک دکتر یا مربی متخصص در مورد کودکان دچار مشکل یادگیری واسه اون جفت و جور کنین.

تواناییای بچتون رو تقویت کنین

حتی با اینکه کودکان دچار مشکل یادگیری در بخش ای از یادگیری دچار اشکال هستن، ممکنه در بخش ای دیگر عالی باشن. به علائق و اشتیاقای بچتون توجه کنین. اگه به اونا واسه رشد در موردای مورد علاقه و توانایی شون کمک کنین، شاید این کار باعث میشه که در موردای مشکل دار هم رشد کنن.

چه جوری می تونین مهارتای اجتماعی و احساسی اونو تقویت کنین

مشکل یادگیری ممکنه کودک رو خیلی دچار پریشونی کنه. تصور کنین در مهارتی که بقیه دوستان تون خیلی راحت اونو انجام میدن مشکل دارین، از اینکه در کلاس جلوی بقیه شرمنده شید نگرانید، یا واسه بیان خودتون باید تقلا کنین. واسه کودکان خیلی باهوشی که مشکل یادگیری هم دارن، اتفاقی که نامعمول هم نیس، اینجور شرایطی به شکلی دوبرابر پریشون کننده س.

کودکان دچار مشکل یادگیری ممکنه در بیان احساسات، آروم کردن خودشون و درک نشونه های غیرکلامی بقیه با مشکل روبرو باشن. این مسئله باعث مشکلات در کلاس درس و با همکلاسان می شه. خبر خوب اینه که به عنوان پدر و مادر، می تونین اثر زیادی در این موارد داشته باشین. در مورد تموم کودکان برخورداری از مهارتای اجتماعی و احساسی با ثبات ترین شاخص موفقیت به حساب میاد و این درباره کودکان دچار مشکل یادگیری هم نمونه داره. واسه پیش بینی موفقیت و خوش حالی فرد در طول زندگی چیزی که از همه موارد و از مهارتای تحصیلی اهمیت بیشتری داره، مهارتای احساسی و اجتماعی کودکه.

مشکلات یادگیری «می تونه» در کنار مشکلاتی که در روند تحصیلات کودک ایجاد می کنه باعث کاهش عزت نفس، تنهایی و مشکلات رفتاری در اون شه؛ اما «بایدی» در این بین وجود نداره. شما می تونین با مشکل یادگیری و مشکلاتی که به همراه میاره با ایجاد یک سیستم حمایتی قوی واسه کودک جنگ کنین. این کودکان واسه اینکه قادر به بیان احساسات و افکارشان شن، با پریشونیا خوب کنار بیان و از پس رقابتای روبروشون برآیند به کمک شما نیاز دارن. اگه روی رشد همه جانبه ی بچتون، و نه تنها موفقیتای تحصیلی اون، تمرکز کنین بهش کمک کردین عادتای مناسب احساسی و اجتماعی ای رو کسب کنه که راه موفقیت اونو در زندگی صاف می کنن.

دریافت حمایت بین کمک به کودکان دچار مشکل یادگیری

کودکان هرکدام می تونن هم مایه ی نشاط و هم مایه ی خستگی باشن، اما در مورد کودکان دچار مشکل یادگیری این مسئله شدت بیشتری داره. ممکنه هنگام کار با اینجور کودکانی دچار خستگی بیشتر از اندازه شید و زمانی که به اطلاعات مورد نیاز دسترسی نداشته باشین به نظر برسه درگیر جنگ ای نابرابر هستین. بعد از اینکه درباره مشکل یادگیری خاص کودکتون اطلاعات بدست آوردین و فهمیدین این مشکل چیجوری در روی رفتار اون اثر می ذاره، اون وقت واسه روبرو شدن با مشکلات اون در خونه و مدرسه آماده هستین. اگه امکانش رو دارین حتما با والدین دیگری که با مشکل یادگیری فرزندشان روبرو هستن در رابطه باشین و از اطلاعات، علم و حمایت عاطفی همدیگه بهره مند شید.

منبع : helpguide

 


دسته‌ها: آموزشی